O przyszłości polityki spójności UE
Wymiana opinii i poglądów dotyczących kształtu polityki spójności w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 towarzyszyła zakończonej wczoraj konferencji „The cohesion policy - thoughts for today and tomorrow"
Konferencja była elementem obchodów piątej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej i wpisuje się w unijną debatę na temat przyszłości polityki spójności.
Uczestnicy debaty dyskutowali o tym, w jaki sposób polityka spójności odnosi się do bieżących wyzwań stojących przed Unią Europejską, m.in. kryzysu gospodarczego i finansowego oraz możliwości jeszcze lepszej jej integracji z głównymi działaniami UE. Zastanawiano się, w jaki sposób kryzys wpłynie na politykę spójności po roku 2013. Goście dyskutowali także o tym, w jaki sposób powinna być wkomponowana w wyzwania „zielonej gospodarki" - poprzez wzmacnianie obecnych działań (takich jak promocja, upraszczanie procedur, wzrost środków w budżecie na ten cel oraz wzrost poziomu dofinansowania) czy za pomocą tworzenia nowych obszarów działania. Uwaga uczestników skupiła się również na konstruowaniu funduszy unijnych.
W obradach wziął udział marszałek Bogusław Śmigielski, a także m.in.: Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Jan Olbrycht - poseł Parlamentu Europejskiego, członek Komisji Rozwoju Regionalnego, Jan Tombiński - Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz Jan Kozłowski Przewodniczący Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Celem polityki spójności jest wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju UE, a zwłaszcza zmniejszanie różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy bogatymi i najbiedniejszymi regionami. Jest ona również skutecznym narzędziem stabilizacji, stanowiąc bezpieczne źródło finansowania wielu przedsięwzięć. Podobnie jak z upływem czasu zmieniły się wyzwania stojące przed europejskimi regionami, tak zmieniła się też sama polityka spójności. W wyniku istotnych zmian zachodzących w Unii w obliczu światowego kryzysu polityka ulega stopniowym modyfikacjom.
Konferencja została zorganizowana przez biura regionalne polskich województw w Brukseli (w tym przez Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli) we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej, Komisją Europejską oraz Związkiem Województw RP.