Dla zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne, na równi ze zdrowiem fizycznym i społecznym stanowi bardzo ważny element funkcjonowania człowieka. Choroby i zaburzenia psychiczne stanowią ważny problem zdrowotny, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Istotny jest nie tylko brak objawów choroby psychicznej, ale również satysfakcja z życia, realizacja celów, osiąganie poczucia szczęścia w sferze zawodowej i prywatnej, ale też przekonanie o zasobach sprzyjających nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych.
Zdrowie psychiczne w województwie śląskim uznaje się za jeden z najważniejszych zasobów społeczeństwa, a jego ochronę - za jeden z najważniejszych obszarów priorytetowych polityki zdrowotnej Samorządu Województwa Śląskiego.
18 grudnia 2024 r. Zarząd Województwa Śląskiego uchwałą nr 2018/49/VII/2024 przyjął „Śląski Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030”.
Głównym celem Programu jest poprawa dostępu do opieki i wsparcia w ramach kompleksowego systemu ochrony zdrowia psychicznego oraz wzmacnianie potencjału zdrowia psychicznego na terenie województwa śląskiego w okresie 2024-2030. Realizacja celu głównego możliwa będzie dzięki działaniom zaplanowanym w ramach trzech celów szczegółowych:
- Zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, w tym osobom uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, wszechstronnej i kompleksowej opieki i wsparcia adekwatnych do ich potrzeb.
- Promocja zdrowia psychicznego w populacji mieszkańców województwa śląskiego.
- Profilaktyka uzależnień wśród mieszkańców województwa śląskiego.
Współcześnie zaburzenia i choroby psychicznie dotykają znacznej części społeczeństwa. Aby zapobiegać zaburzeniom i wspierać osoby dotknięte chorobami psychicznymi istotne jest zapewnienie specjalistycznej opieki w zakresie ochrony zdrowia psychicznego a także zapewnienie wsparcia w zakresie pomocy rodzinom osób dotkniętych trudnościami z zakresu zdrowia psychicznego.
Program jest trzecim tego typu dokumentem przygotowanym dla województwa śląskiego.